مسیحی و حکومت‌ها

نویسنده مدیریت سایت     Category: مقالات

شخص مسیحی باید چه دیدگاهی در خصوص حکومت مملکت‌ها داشته باشد؟ خوشبختانه پولس رسول به این سؤال پاسخی بسیار صریح و مستقیم می‌دهد. می‌فرماید: «هر کس باید تسلیم قدرت‌های حاکم باشد، زیرا هیچ قدرتی جز از سوی خدا نیست. قدرت‌هایی که وجود دارند، از جانب خدا مقرر شده‌اند. پس آن که بر علیه قدرتی عصیان کند، در حقیقت علیه آنچه خدا مقرر کرده، عصیان ورزیده است؛ و آنان که چنین می‌کنند، مجازات را برای خود می‌خرند.» (رومیان ۱۳:‏۱-‏۲). در اینجا، پولس رسول به‌صراحت تعلیم می‌دهد که حکومت امپراطوری روم از سوی خدا مقرر شده بوده است، همان حکومتی که مسیحیان را تحت هولناک‌ترین آزارها قرار می‌داد.

مسیحیان باید توجه داشته باشند که هیچ حکومتی بدون اجازۀ خدا بر سر کار نمی‌آید. این را نه فقط پولس رسول می‌فرماید، بلکه در جاهای مختلفی از عهدعتیق نیز به آن اشاره شده است. اگر به فرمودۀ خداوندگار ما عیسی مسیح، حتی یک گنجشک نیز بدون اجازه پدر آسمانی بر زمین نمی‌افتد (متی ۱۰:‏۲۹)، پس آیا امکان دارد که حکومتی بدون اجازۀ خدا سرنوشت یک ملت را در دست بگیرد؟ در اینجا است که پی می‌بریم شیطان چه دروغ بزرگی در بارۀ حکومت‌های جهان به مسیح گفت که «من همۀ این قدرت و تمامی شکوه اینها را به تو خواهم بخشید، زیرا که به من سپرده شده است و مختارم آن را به هر که بخواهم بدهم…» (لوقا ۴:‏۶). پس چه کفرآمیز است که بگوییم حکومت مملکتی از جانب شیطان مقرر شده است و آن را شیطانی بنامیم.

پطرس رسول که در امپراطوری روم زندگی می‌کرد، به ایمانداران چنین اندرز می‌دهد: «به‌خاطر خداوند، تسلیم هر منصبی باشید که در میان انسان‌ها مقرر گشته است، خواه پادشاه که مافوق همه است، و خواه والیان که مأمور اویند… همگان را حرمت بدارید، برادران را محبت کنید، از خدا بترسید و به پادشاه احترام بگذارید.» (اول پطرس ۲:‏۱۳-‏۱۴، ۱۷). بسیار جالب است که پطرس رسول این اندرز را درست در رساله‌ای می‌دهد که در آن به جفاها و آزارهای هولناک امپراطوری روم اشاره می‌کند (ر.ک. ۴:‏۱۲-‏۱۹).

پولس رسول از این نیز جلوتر رفته، می‌فرماید: «بنابراین، پیش از هر چیز، سفارش می‌کنم که مؤمنان درخواستها، دعاها، شفاعت‌ها و شکرگزاری‌ها را برای همۀ مردم به‌جا آورند، از آن جمله، برای حاکمان و همۀ صاحب‌منصبان تا بتوانیم زندگی آرام و آسوده‌ای را در کمال دینداری و وقار بگذرانیم.» (اول تیموتائوس ۲:‏۱-‏۲). طبق این حکم، مسیحیان نه تنها نباید از حکومت‌ها و مقامات حکومتی بد بگویند، بلکه باید برای آنها دعا کنند و حتی شکرگزاری به‌عمل آورند.

متأسفانه در برخوردهای متعددی که با ایمانداران در نقاط مختلف داشته‌ام، متوجه شده‌ام که ایشان اکثراً نگرش و دیدگاه درستی از کلام خدا در بارۀ حکومت‌های ممالک ندارند. ایشان از نحوۀ ادارۀ مملکت به‌دست رهبران آن گله و شکایت می‌کنند، و گاه حتی کار را تا آنجا پیش می‌برند که این حکومت‌ها را لعن و نفرین می‌کنند. این امر یک بیماری روحانی است. باید بگویم که چنین کاری صد در صد بر خلاف ارادۀ خدا است.

پولس رسول فرموده: «برای کسانی که به شما آزار می‌رسانند، برکت بطلبید؛ برکت بطلبید و لعن مکنید.» (رومیان ۱۲:‏۱۴). این حکم، هم در مورد افراد صادق است و هم در مورد حکومت مملکت. بسیاری از مسیحیان، آزارهای اطرافیان خود را تحمل می‌کنند و برای آنان دعای خیر می‌نمایند، اما همین افراد آزارهای حکومت را تحمل نمی‌کنند، همان حکومتی را که از سوی خدا مقرر شده است.

در اینجا لازم است فرمایش مسیح را به یاد آوریم که فرمود: «اما من به شما می‌گویم دشمنان خود را محبت نمایید و برای آنان که به شما آزار می‌رسانند، دعای خیر کنید تا پدر خود را که در آسمان است، فرزندان باشید.» (متی ۵:‏۴۴-‏۴۵). آیا می‌دانید شاگردان مسیح و شنوندگان او در آن لحظه‌، با شنیدن این گفته، چه کسانی در نظرشان مجسم شد؟ دقیقاً مأموران و سربازان امپراطوری روم! بله، مسیح فرمود که پیروانش می‌بایست مقامات و مأموران و سربازان رومی را محبت نمایند و برای ایشان دعای خیر کنند.

آیا شما تا به حال برای حکومت مملکت دعای خیر کرده‌اید؟ آیا برای صاحب‌منصبان مملکت شکرگزاری به‌عمل آورده‌اید؟ آیا از خدا برای رهبران مملکت خود طلب برکت و هدایت کرده‌اید؟ این است نگرش درست مسیحیان نسبت به حکومت مملکت. هر نگرش و حالت دیگری، برخلاف کلام خدا است. آخرین باری که برای رهبران کشور دعا و شکرگزاری به‌جا آوردید، کِی بود؟

کلمات ,

۵ نظر به “مسیحی و حکومت‌ها”

 1. ali نظر

  salam
  ba teshakor az mataleb va maghalat shoma
  site besyar khobi darid
  omidvaram baese barkat ham bashe
  khoda be mosalmanan barkat rohani va fahm rohani bedahad ta dark konand
  na inke hamishe az roye lejajat ba masihiyat mokhalefat konanad
  fekr konam be khatere in matlab site shoma ro filter kardan
  chon ghablan filter nabod dar iran
  doa mikonim ke hame be isah masih iman biyavarand ta nejat yaband
  fyze isah masih ba shoma bad

 2. فرامرز نظر

  برکت خدا باشما ، قبلا نیز سوالاتی از جنابعالی داشته ام که بی جواب نبود، لطفا راهنمایی فرمائید من و همسرمسلهاست که قلبا و روحا به خداوند ایمان داریم و اورا یگانه پسر خداوند میدانیم… اما با توجه براینکه در زادگاهمان نمی توانیم فراض اعتقادی خودمان را بجا آوریم و غسل تعمید هم نگرفتی و در همین ماه های اخیر نیز پسرمان را از دست دادیم بدو ن آنکه بتوانیم دین عقیدتی خود را به برای او به جا آوریم اورا به خداون عیسی مسیح سپردیم تا ایشان یار و یاور ما باشد لذا تصمیم عاجل گرفتیم به خارج از وطن برویم و از یک کلیسای لوتری غسل تعمید بگیریم و از اعضای ان برای امتداد زندگیمان برای زندگی کردن در خداوند یاری بگیریم لذا از شما خواهانیم مارا در این امر مهم مارا راهنمایی فرمایید با توجه بر اینکه ما نمی توانیم خود را به اروپا برسانیم در کدام کشور می توانیم به مقصودمان در این راستا دست یابیمو راهکارهای لازم چیست .با تشکر.آمین

 3. Sara نظر

  من از شما برای مطلبتون سپاسگذارم و در نام مقدس عیسی مسیح برای همه خوانندگان این متن آرزوی برکت دارم.

 4. Homeira نظر

  سلام برادر ارمان عزیز،
  من متن را خواندم ،بسیار درست و به جا ولی سوالی که برای من پیش امده این است که، در باره حکومت قتل و خونریزی که دارای دین و ایین کشتار است،ایا ما با حکومتهای اسمانی هم در جنگ نباشیم،یعنی نباید درباره روح حکومتی که داریم و همه به صورت یک لعنت به کشورمان دعوت کردیم هم همین رویه شکر گذاری مثلا برای فلان جلاد که قتل عام مردم به دستش صورت گرفته شکر گزاری کنیم؟
  یا میتوانیم از خداوند بخواهیم که صدای بیچارگی مردم ما را بشنود و به کمک ما بیاید،
  این ما هستیم که صدای تظلم مردم خودمان نزد خدا هستیم،ولی برای حکام برکت نجات از مرگ در گناه میطلبیم،چون آشکارا دزدی و قتل و جامعه بت پرست را میبینیم،فرق زیادی با سدوم نداریم ایا فریاد درد هم نداریم؟
  البته اطاعت از کلام خود ،کمی یا مقداری اطاعت نیست،بلکه اطاعت کامل و قبول احکام خداست ولی حتما خدا به صدای دعای ما برای مردم عادی گوش خواهد داد،این نوع نگرش میتواند ما را محکوم به مخفی کردن فریب کاران هم بکند،یعنی ما هم دست دزدان و خیانت کاران به مردم تلقی شویم،
  فکر من این است که حق افشا گری را داریم،یا تبق قانون اساسی حق دفاع ازحقوق خود و مردم را داریم،مشکل مردم ما این است که قانون اساسی اجرا نمیشود،،پس حق ماست که این قانون را در حیطه همان قانون اساسی از دولت بخواهیم،رالبته نه با شعار مرگ بر،
  و از خداوند بخواهیم که رنج ما را پایان بدهد،مثل پایان زمان اسارت قوم خودش
  ممنونم که خواندید،این هم برداشت من از انجیل بود

 5. آرمان رشدی نظر

  سلام خواهر عزیز. مطالبی که بنده نوشتم، حالتی کلی دارند و آن چیزی هستند که کلام خدا تعلیم می‌دهد. چکیده پیام کلام خدا اینست که در دهان یک مسیحی نباید لعنت جاری شود و برای کسی طلب مرگ و هلاکت کنیم. ثانیا نباید فراموش کنیم که پولس و پطرس رسول وقتی ایمانداران را تشویق می‌کردند که برای پادشاهان و حاکمان ممالک شکرگزاری کنند و طلب برکت کنند، درست در همان لحظه، یک امپراطور خونخوار و بی‌رحم در روم حکومت می‌کرد و مسیحیان را جلوی حیوانات درنده می‌انداخت. هزاران هزار مسیحی در دورۀ او شهید شدند، از جمله خود پولس و پطرس رسول. پیام الاهی این رسولان این نبود که فقط برای پادشاهان و حکام نیکو شکرگزاری کنند، بلکه برای همان «نرون» امپراطور خونخوار و دیوانه (بله او رسماً بیمار روانی بود- طبق اسناد تاریخی). اما حالا ما ایرانیها چه رویه‌ای باید در مقابل رژیم کنونی ایران داشته باشیم، مسأله‌ای است حساس و ظریف. ولی فراموش نکنیم که پادشاهی مسیح از این جهان نیست (همان جمله‌ای که خداوندگار ما به پیلاتس فرمودند). همونطور که مرقوم فرموده بودین، بهترین کار اینست که برای ملت رنجدیده خود از خدا طلب ترحم و رحمت کنیم، بدون اینکه برای خدا تکلیف تعیین کنیم که این رژیم را عوض کند و فلان رژیم را روی کار بیاورد. ما باید در دعا برای ملت خود طلب سعادت کنیم، اما فراموش نکنیم که تعیین فرمانروایان ممالک همیشه جزو اختیارات خدا بوده و فقط اوست که می‌داند چه رژیمی را در چه زمانی سر کار بیاورد تا «اراده او» انجام شود، نه خواست ما. تصور بنده اینه که این روش و رویه بیشتر مطابق با کلام خداست. در خاتمه، باز یادآوری می‌کنم که در دل یک ایماندار نباید کینه و تلخی و نفرت وجود داشته باشد، و لعنت و نفرین هم بر زبان او جاری نشود. پاینده باشید.

پاسخ دهید